Co wiemy o pluskwach? Odpowiedzi na 5 podstawowych pytań.


Pluskwy są uciążliwymi owadami, które wielu ludziom spędzają sen z powiek. Gdy udajemy się na nocny spoczynek, one zaczynają swoją aktywność. Przemieszczają się po naszym ciele, szukając  delikatnej skóry, którą mogą przebić. Po wpuszczeniu substancji znieczulającej, wypijają krew w ilości nawet dwukrotnie większej od ich wagi.

Jak wyglądają ukąszenia pluskwy?

Ugryzienia pluskiew przypominają ukąszenia komara. Są one jednak charakterystycznie ułożone w linię składającą się z kilku czerwonych bąbli z rzędu. To powinno nas zaniepokoić. Po opuszczeniu swojej kryjówki docierają do naszego ciała w kilka chwil i rozpoczynają wędrówkę. Gdy znajdą cienkie partie skóry, którą mogą przebić, rozpoczynają żerowanie. Ugryzień tych nie czujemy, gdyż owad aplikuje nam  środek znieczulający, a następnie pobiera naszą krew. Pluskwy piją dużo krwi, często dwa razy więcej niż same ważą. Stanowi ona zapas na kilka dni. Gdy jednak żywiciela nie ma w pobliżu, mogą przetrwać bez pokarmu wiele miesięcy.

Na naszej skórze po ukąszeniach przez pluskwy powstają w krótkim czasie (kilka-kilkanaście godzin) piekące i swędzące bąble. Aby złagodzić to nieprzyjemne uczucie, należy posmarować zaatakowane miejsca żelem na ukąszenia owadów lub zastosować domowe sposoby, tj. okłady z cebuli, czosnku, cytryny czy przetrzeć te miejsca spirytusem. Gdy zauważymy na swojej skórze charakterystyczne ugryzienia, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistyczną firmą dezynsekcyjną, która pomoże nam rozwiązać problem.

Czy możemy pozbyć się pluskiew domowymi metodami?

Nie jest to łatwe, czasem nawet niewykonalne. W sklepach jest wiele dostępnych środków, ale nie dają one pełnej gwarancji skuteczności.  Gdy odkryjemy, że w naszym domu zagnieździły się pluskwy, często szukamy różnych sposobów, aby je zwalczyć. Przeszukujemy również Internet, aby poradzić się innych w tej kwestii. Samodzielna walka z tymi owadami raczej się nie uda. Pluskwy bardzo szybko uodparniają się na dany środek i mają dużą zdolność przetrwania. Ponieważ sklepy oferują środki niejednokrotnie o tym samym składzie, po kilkakrotnym ich zastosowaniu pluskwy stają się na nie odporne.

Firma Isotech stosuje kilka oprysków z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów o zróżnicowanych substancjach czynnych. Używamy też odpowiedniego sprzętu, np. zamgławiacza ULV, aby preparat dotarł dokładnie w każde miejsce, zabijając wszystkie owady.

Czy pluskwy pojawiają się tylko w domach o niskiej higienie i standardzie?

Niestety nie tylko. Do niedawna funkcjonowało takie przekonanie, że tylko w patologicznych, brudnych i biednych domostwach mogą zagnieździć się pluskwy. Mogą się one jednak pojawić u każdego z nas, np. nieświadomie przyniesione z innego miejsca naszego pobytu, np. z wycieczki, wczasów, wakacyjnej kwatery. To właśnie turystyka przyczyniła się do rozprzestrzeniania tego owada w sposób niepożądany, choć istniał już okres, gdzie trudno było spotkać pluskwę. Teraz mogą być one przywiezione przez nas zarówno z eleganckiego hotelu, jak i pociągu, busa czy innego publicznego środka transportu. Niebezpieczne pod tym względem mogą być też ubrania z second handu, rzeczy z lombardu czy komisu.

Gdzie można spotkać pluskwy?

Najchętniej odwiedzanym przez nich miejscem są oczywiście nasze łóżka ze względu na bliskość żywiciela. Jeśli owadów jest mało, trudno czasem zauważyć pojedyncze osobniki, gdyż są niewielkich rozmiarów. Z czasem jednak populacja pluskiew w naszym domu zwiększa się. Nie możemy zatem zlekceważyć charakterystycznych objawów ich bytowania, jak ślady po ugryzieniach na naszej skórze, najczęściej układających się w jedną linię. Myląc te ukąszenia z alergią czy pogryzieniem przez komary, dajemy czas pluskwom na rozmnożenie się. Walcząc potem z nimi domowymi sposobami, także dajemy im szansę na uodpornienie się.

Dużą populację pluskiew łatwiej zauważyć. Zostawiają one wiele śladów, takich jak odchody, łuski jajeczek, plamy krwi. Najczęściej są one widoczne w łóżku. Ale tam owady przebywają głównie nocą. Inne swoje kryjówki znajdują również blisko żywiciela, tj. w szparach podłóg, za obrazami, listwami boazerii, tapetami czy pod wykładziną.

Czy można zobaczyć pluskwy gołym okiem?

Tak, pluskwa to owad wielkości ok. 5 mm. Ich kolor zmienia się w zależności od ilości wypitej krwi. Im więcej owad pobrał krwi, tym staje się bardziej brunatny. I odwrotnie, gdy nie jest napojony krwią, ma kolor słomkowy. Ciało pluskwy jest owalne, pokryte licznymi włoskami, zwężone przy głowie. Pluskwy są wyposażone w czułki reagujące na ciepło ofiary oraz odnóża wyposażone w haczyki, za pomocą których wspinają się, gdy wędrują w poszukiwaniu jedzenia. Gdy pluskwy są zaniepokojone, wydzielają specyficzny zapach, przypominający woń zgniłych malin. Produkowany jest on przez specjalny gruczoł znajdujący się na spodniej części ciała. Zapach ten jest silnie wyczuwalny, gdy populacja pluskiew w danym pomieszczeniu jest bardzo duża.

Gdy zauważymy pluskwę lub uda nam się ją złapać w naszym łóżku, nie należy zwlekać z rozwiązaniem tego problemu. Najlepiej zwrócić się do specjalistów. Firma Isotech posiada duże doświadczenie w zwalczaniu tych uciążliwych owadów. Zapraszamy Państwa do współpracy, a także do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami na naszej stronie internetowej.

Posted in Blog.