Czy mroźna zima wymrozi komary?


Komary są bardzo uciążliwymi owadami od wiosny do jesieni. Gdy zimą pojawiają się siarczyste mrozy, myślimy z ulgą, że komarów będzie mniej. Czy to rzeczywiście prawda?

Samice tych owadów składają jaja zazwyczaj w zbiornikach wodnych (gdzie temperatura nie powinna spaść poniżej 4 °C) lub na łąkach. Następnie zimują one w tej postaci, a na wiosnę z jaj wykluwają się larwy, które odżywiają się glonami. Gdy w ciągu kilku lub kilkunastu dni osiągną dorosłą postać, rozpoczynają poszukiwanie partnera, a potem składają jaja. Żyją zwykle od jednego do dwóch miesięcy.

Samce komara odżywiają się pokarmem roślinnym, natomiast samice posiadają wydłużony aparat gębowy przystosowany do pobierania krwi od ptaków i ssaków, czyli zwierząt stałocieplnych (komary są zmiennocieplne). Substancje odżywcze i białko zawarte w krwi potrzebne są samicom do składania jaj.

Co z tym mrozem?

Rzadko zdarza się, że w Polsce zimą zbiorniki wodne całkowicie zamarzną, toteż właśnie tam, gdzie głębsze partie wody zachowują sprzyjającą przetrwaniu komarów temperaturę, samice składają jaja. Duże mrozy mogą spowodować jedynie, że jaj będzie mniej lub larwy nie zgromadzą odpowiedniej ilości tłuszczu, ale za to latem komarzyce będą częściej atakować ludzi, by odbudować populację. Niektóre z silniejszych dorosłych osobników, dobrze ukryte w ciepłych pomieszczeniach, także mogą przetrwać zimę. Dodatkową warstwą izolacyjną dla jaj i dorosłych komarów jest śnieg, pod którym może panować temperatura ok. 0 °C. Gdy jednak zima jest cieplejsza, wydaje się, że komarów będzie latem o wiele więcej. Tak się jednak nie dzieje, gdyż łagodna zima pozwala przetrwać również tym zwierzętom, które komarami się żywią, a więc w przyrodzie musi panować równowaga. Na liczebność populacji komarów ma także wpływ wilgotność powietrza w danym sezonie, czy wielkość terenów podmokłych na danej powierzchni.

Jak chronić się przed komarami?

Owady te najczęściej atakują przed zmrokiem, w ciepłe, wilgotne i bezwietrzne dni.

Można znaleźć wiele sposobów zabezpieczania się przed ugryzieniem komara. Od gotowych repelentów (środków chemicznych lub naturalnych odstraszających owady), poprzez odpowiedni ubiór (wybór ciemniejszych kolorów, bluzek z długim rękawem i spodni z długimi nogawkami oraz nakrycia głowy) do przyjmowania doustnie specyfików, które powodują, że nasza skóra nie będzie atrakcyjna dla komarzyc. Takim preparatem jest np. witamina B, której nieprzyjemny zapach stanie się naturalnym odstraszaczem. Nie liczmy jednak na stuprocentowy sukces, jeśli samice komara będą wyjątkowo zdesperowane.

Posted in Blog.