Najważniejsze fakty o pluskwach. Jak uniknąć inwazji?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o powiększeniu się liczebności pluskiew. Nasza firma również obserwuje wzrost ich populacji przekładający się na zwiększenie liczby zgłoszeń.  Owady te dobrze czują się w środowisku człowieka, a walka z nimi domowymi metodami i nieskutecznymi środkami powoduje, że licznie się rozmnażają. Należy poszerzyć swoją wiedzę na temat tych uciążliwych lokatorów, aby uniknąć ich inwazji.

Wzrost populacji pluskiew

Mimo podniesienia poziomu higieny odnotowano w ciągu ostatnich lat wzrost liczby przypadków pluskiew o ok. 500 %! Wpływ na to ma zmiana stylu życia, dostępność podróży, turystyka do odległych krajów. Wraz z ludźmi wędrują pluskwy, zagnieżdżają się i rozmnażają w nowych miejscach.

Pluskwa jako pamiątka z podróży

Częste podróże współczesnych ludzi po całym świecie przyczyniają się do przenoszenia i szybkiego rozmnażania się pluskiew. Niestety noclegi w starannie dobranych miejscach, jak np. 5 gwiazdkowych hotelach, nie dają gwarancji, że do naszego bagażu nie przedostanie się nieproszony owad. Pluskwy mają niewielkie rozmiary i dość dużą zdolność przetrwania w niesprzyjających warunkach. Będą cierpliwie czekać, aż dotrzemy do domu i położymy się do łóżka.

Niestety, nie możemy być pewni, z jakim przedmiotem przywieziemy pluskwę do domu. Mogą znajdować się one zarówno w meblach jak i używanych ubraniach, a także fotelach kinowych czy w szpitalu.

Pluskwy upodobały sobie szczeliny

Pluskwy unikają bezpośredniego kontaktu z naszym wzrokiem, dlatego wybierają sobie ciemne i niedostępne miejsca. Budowa ich ciała pozwala na przedostanie się w najciaśniejsze i ciemne zakamarki, w których owady czują się bezpiecznie. Najczęściej przebywają w różnego rodzaju szczelinach podłóg, pęknięciach murów, pod dywanami, tapetami, pod różnymi elementami dekoracyjnymi w naszym domu. Często też zagnieżdżają się między łóżkiem a materacem, skąd mają szybki dostęp do żywiciela. Po napiciu się krwi, pluskwy wracają do swoich siedzib, aby tam samice mogły złożyć jaja.

Charakter ugryzień przez pluskwy

Pluskwy zostawiają na naszej skórze dość charakterystyczne ślady, które różnią się od tych, które pozostawiają komary. Po ukąszeniu powstaje owalna, zaczerwieniona plamka, w której nie dostrzegamy żadnej ranki. Odczuwamy swędzenie, ale nie tak duże jak po ukąszeniu przez komara. Podczas drapania może w tym miejscu pojawić się ból oraz płyn surowiczy i pęcherz, co nie zdarza się w innych przypadkach. Ugryzienia pluskiew układają się często dość symetrycznie w jednej linii lub w kształcie trójkąta, ale gdy owadów jest mało, może to nie być tak dostrzegalne, bo mamy do czynienia z pojedynczymi ukłuciami.

Reakcja ludzkiego organizmu na ukąszenia pluskiew może być bardzo różna i uzależniona jest od wielu czynników, np. skłonności do alergii czy wrażliwości bólowej. Toteż ślady mogą być bardziej lub mniej bolesne, znikać po paru godzinach lub utrzymywać się przez kilka tygodni.

Jakie ślady pozostawiają pluskwy

Początkowo trudno zauważyć ślady bytowania pluskiew w danym pomieszczeniu. Z biegiem czasu, gdy ich populacja rośnie, pojawiają się charakterystyczne oznaki, które pluskwy pozostawiają w miejscach swych wędrówek i żerowania. Są to:

  • ślady krwi i odchodów zwierząt na prześcieradle, szczególnie białym, są to plamki w kolorze czerwonym i brunatnym,
  • pancerze pluskiew, które co pewien czas linieją,
  • żywe owady, gdy ich populacja zwiększa się, są one dostrzegalne gołym okiem. Szczególnie widoczne będą po odgięciu materaca i w pościeli, czyli wszędzie tam, gdzie będzie im blisko do źródła pokarmu,
  • wyczuwalny przy dużej populacji pluskiew zapach zgniłych malin.

Samodzielne zwalczanie pluskiew

Odradzamy samodzielną walkę z tymi uciążliwymi owadami. Zastosowanie szeregu środków dostępnych w sklepach chemicznych i kosmetycznych, a także stosowanie domowych, babcinych sposobów nie przyniesie oczekiwanych skutków, a może mieć wpływ na rozrost liczby pluskiew w naszym gospodarstwie, które szybko uodporniają się na podobne substancje. Także jednorazowy oprysk będzie nieskuteczny. Nasza firma stosuje metodę trójfazową, która jest kombinacją trzech różnorodnych środków. Oprysk rozłożony w czasie z zastosowaniem substancji opracowanych przez naukowców, daje gwarancję najwyższej skuteczności. Firma Isotech profesjonalnie zwalczy pluskwy w każdym stadium rozwoju. Potwierdzają to opinie naszych klientów.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z innymi artykułami na temat pluskiew na naszej stronie internetowej i do skorzystania z naszych usług.

Posted in Blog.