Pluskwa domowa (Cimex lectularius) – wygląd, jej rozwój i zwalczanie

Pluskwa domowa

Owad kosmopolityczny występujący w ludzkich domostwach i zagrodach zwierząt. Żywi się krwią istot stałocieplnych. Jej populacja staje się liczna przy niskim stanie higieny.

Wygląd i rozwój pluskwy domowej

Pluskwa jest niewielka, osiąga długość od 3 do 8 mm. Ma owalne, nieco spłaszczone brunatne ciało, które staje się bardziej purpurowe i rozdęte  podczas ssania krwi. Pluskwa posiada tzw. ssawkę wyposażoną jakby w igłę, czyli aparat kłująco ssący oraz czułki, pomagające w znalezieniu ofiary. Oczy służą głównie do rozpoznawania, czy zapadła już noc i można wyjść z kryjówki na żer. Dorosłe pluskwy posiadają w dolnej części brzucha gruczoły, które w stanie zaniepokojenia wydzielają specyficzny zapach podobny do gnijących malin lub kolendry siewnej, po którym można poznać, czy w naszym domu nie zagnieździły się te pasożyty.

Stadia rozwoju i zwyczaje pluskwy domowej

Przed złożeniem jaj (od 100 do 350) samice muszą wypić tyle krwi, aby ich masa ciała się podwoiła. Przypada to najczęściej na marzec, maj i czerwiec, choć obecnie w ogrzewanych domach rozród może się odbywać przez cały rok. Jaja pluskiew są perłowe, nieco wygięte i dzięki kleistej substancji przywierają do różnych powierzchni. Z nich w ciągu 4 do 19 dni, w zależności od temperatury otoczenia) wykluwają się larwy, które, aby przejść do następnego stadium, również potrzebują krwi.

Pluskwy są pasożytami, które trzymają się w bliskości żywiciela, nie dalej niż 2-3 m. W ciągu dnia ukrywają się w meblach tapicerowanych, szparach podłogowych, za obrazami czy tapetami, by nocą zaatakować czy to zwierzęta gospodarskie, czy człowieka w jego własnym łóżku. Na skórze możemy zauważyć ślady po ugryzieniach, które silnie swędzą, najczęściej trzy z rzędu. Pluskwy domowe piją krew co kilka dni, ale jeśli zabraknie pożywienia, potrafią przeczekać kilka miesięcy lub po prostu wprowadzić się w stan hibernacji.

Jak pozbyć się pluskwy domowej

Należy przede wszystkim zachowywać wysoki poziom higieny pomieszczeń, często odkurzać podłogi i meble, prać tekstylia, trzepać materace. Worki z odkurzacza najlepiej skutecznie zutylizować. Do niszczenia jaj, larw i dorosłych pluskiew można zastosować myjkę parową, która za pomocą wysokiej temperatury pary wodnej zniszczy pasożyty. Należy jednak dość często powtarzać ten zabieg, nawet przez ok. 9 tygodni, by mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich stadiów rozwoju tego pasożyta.

Gdy populacja pluskwy jest dość duża, np. w zaniedbanych, starych pomieszczeniach lub inne środki są nieskuteczne, należy powiadomić odpowiednich specjalistów z firmy dezynsekcyjnej, którzy za pomocą specjalnych substancji chemicznych pomogą skutecznie pozbyć się problemów z pluskwami.

Posted in Blog.