Skuteczne zwalczanie kleszczy – metody


Zwalczanie i tępienie kleszczy, skuteczne metody

Kleszcze Pospolite ixodes ricinus są rozpowszechnione na terenie całej Polski i są wektorami chorób ludzi i zwierząt, przenoszą wirusy, bakterie i pierwotniaki.

Oczywiście nie wszystkie kleszcze są zagrożone patogenami, a głównym źródłem zarażenia dla kleszczy są drobne gryzonie leśne i polne.

Kleszcze możemy spotkać niemal we wszystkich miejscach na ziemi. Znane były już w starożytności – Arystoteles określał je mianem odrażających. Aktualnie znane są już nam 900 gatunków z czego w Polsce żyje 19 z nich. Spotkać je można już nawet w starych domach i na poddaszach na których mieszkają gołębie (obrzeżki gołębie- Argas reflexus), w lasach (Kleszcze Pospolite) i na polanach (Kleszcze Łąkowe), które żerują na licznych mniejszych gryzoniach.

Podczas swojego życia kleszcze przechodzą przemiany – linienia. Z jaj wyłaniają się małe larwy, które po nasyceniu się pokarmem odpadają od żywiciela i lnieją do stadium większej nimfy. Opita nimfa lnieje do stadium większego dorosłego osobnika (samca lub samicy). Samica również pije krew aby mogła dojrzeć i złożyć (po zapłodnieniu przez samca) jaja.

Kleszcze pospolite, odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób, między innymi Boleriozy i kleszczowego zapalenia mózgu, wybierają miejsca wilgotne ale nie mokre. Najlepiej czują się w lasach mieszanych i liściastych z bogatą warstwą runa i krzewów, stanowiącą dobre schronienie dla zwierząt – podstawowych żywicieli kleszczy. Okazuje się jednak, że parki miejskie również są atrakcyjnymi miejscami dla kleszczy. Nie brak w nich drobnych gryzoni, a często obecne są również większe ssaki (potrzebne dorosłym samicom kleszczy), np. jeleniowate. Tak jest w Stołecznym Lesie Bieleńskim i lesie Kabackim. Ludzie i domowi pupile (koty,psy) wspaniale uzupełniają „menu” kleszcza.

W miastach takich jak Warszawa, w których jest dużo zieleni, a korytarze rzeki tworzą tzw. korytarze ekologiczne, zwierzęta migrują dość swobodnie po mieście.

Wraz z nimi przemieszczają się kleszcze. Dlatego możemy je spotkać nawet w przydomowych ogródkach i sadach, zwłaszcza jeżeli położone są w okolicy parkowej.

KIEDY KLESZCZE ŻERUJĄ

Na szczęście dla nas kleszcze nie są aktywne przez cały czas. Gatunek żerujący głównie na gołębiach – obrzeżek gołębi – aktywny jest głównie nocą (podobnie jak ptaszyniec kurzy występujący na fermach drobiu).

Kleszcze pospolite są dla nas najgroźniejsze, ale też najbardziej aktywne są rano i pod wieczór, przed zapadnięciem zmroku. Na przestrzeni roku obserwuje się dwa szczyty aktywności: wiosenny (kwiecień – czerwiec) i jesienny (wrzesień – październik). Jeśli lato jest bardzo gorące i suche, kleszczy jest nieco mniej niż wiosną. Również mroźna, ale bezśnieżna zima nie sprzyja kleszczom.

KOGO I GDZIE ATAKUJĄ KLESZCZE

Na kontakt z kleszczami narażeni jesteśmy wszyscy. Wczasowicze na Mazurach. Sportowcy uprawiający jogging w parkach. Dzieci na placu zabaw w parku. Studenci uczący się na ławkach, starsi ludzie odpoczywający podczas przesiadówki. Oczywiście najbardziej – pracownicy leśni. Ale paradoksalnie, oni zazwyczaj są najniebezpieczniejsi, bo są świadomi ryzyka.

Kleszcze czyhają najczęściej na krawędziach ścieżek i na styku dwóch środowisk, np. lasu i pola. Najmniejsze stadia- larwy poszukując drobnych gryzoni aktywnie poruszają się wśród traw, ewentualnie siedząc na wysokości kilku, kilkunastu centymetrów nad ziemią na źdźbłach. Większe nieco nimfy oczekują na żywiciela na niskich krzewach i trawach na wysokości około 50 cm. Nigdy nie skaczą z drzew na ofiarę. Nie unoszą się również na pajęczych niciach.

JAK KLESZCZ ATAKUJE

Kiedy Kleszcz wejdzie na swoją ofiarę, nie wgryza się od razu. Najpierw wędruje po ciele poszukując miejsca z delikatniejszą skórą. U ludzi zwykle są to miejsca za uszami, okolice szyi, pach, pachwin, brzucha doły łokciowe czy kolanowe. U dzieci kleszcze najczęściej można odnaleźć w okolicach głowy. Kiedy kleszcz jest już zamocowany, nie należy smarować go tłuszczem, ani przypalać ogniem. Powinno się wyjąć pasożyta jednym zdecydowanym ruchem, przy czym kręcenie w prawo lub w lewo nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Część osób preferuje kleszczołapki lub inne pomocne urządzenia. Można z nich korzystać ale pod warunkiem że nie zgnieciemy pajęczaka, ani nie rozerwiemy go na części, co mogłoby skutkować pozostawieniem w skórze ryjka. Jeśli po wyciągnięciu z ciała kleszcza, kleszcz porusza się to oznacz, że wyciągnięty został prawidłowo. Miejsc po pasożycie należy starannie zdezynfekować. Dobrze jest również obserwować skórę – pojawiające się czerwone zaczerwienienie świadczy o rozpoczynającej się chorobie – bolerioze. Do lekarza należy bezzwłocznie udać się w przypadku podwyższonej temperatury oraz objawów przypominających przeziębienie czy ból głowy ( może to świadczyć o początku kleszczowego zapalenia mózgu).

JAK ZWALCZAĆ KLESZCZE

Zwalczanie kleszczy nie jest łatwym zadaniem dla osób nie znających praktyki dezynsekcji i spowodować może jeszcze gorsze skutki przez zatrucie organizmu insektycydami, środkami ochrony roślin, czy fosforoorganikami. Warto jest korzystać z usług profesjonalnych firm o dobrych referencjach. Charakterystycznym dla dobrej usługi jest nie tylko wysoka skuteczność oprysku, zamgławienia czy innej aplikacji, ale też bezpieczeństwo i pewność, że nie zagrozi to naszemu zdrowiu i życiu. Do zwalczania kleszczy głównie używa się preparatów dedykowanych i należy na to zwracać szczególną uwagę, ale warto też pamiętać, że też olejki eteryczne mają właściwości reperentne (odstraszające), które doskonale zniechęcają kleszcze do tego by migrowały do naszych ogrodów i sadów. Skuteczna walka z kleszczami to proces złożony i zależny od tego gdzie się odbywa, bo oczywiście będąc na spacerze w lesie czy parku nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego oprysku czy dezynsekcyjnej mgły, należy wtedy stosować tłuste kremy, które wcieramy na wszystkich odkrytych miejscach ciała, pachwinach, pachach i skórze delikatnej. Ale też możemy aplikować na siebie (na ubrania) preparaty zawierające DEET lub permetrynę.

Jeśli macie Państwo pytanie i wątpliwości w temacie zwalczanie kleszczy (odkleszczania) jak zwalczać je w ogrodzie czy sadzie to jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Posted in Blog.