Uciążliwa mucha domowa (Musca domestica)

Owad ten występuje masowo na całym świecie. Ma niespełna 1 cm, rozmnaża się bardzo szybko.  Muchy pojawiają się już w marcu i dokuczają ludziom i zwierzętom do pierwszych chłodów. Wybierają tereny zabudowane, w których mają dostęp do śmietnisk, gnojowników i rozkładającej się żywności. Posiadają ssąco-liżący aparat gębowy, którym pobierają pokarm, uprzednio rozpuszczając go za pomocą śliny. Mucha jest zwykle ciemnoszara, paskowana, posiada przeźroczyste skrzydła i szarożółty odwłok. Ma trzy pary kończyn. Trudno ją zaskoczyć, gdyż posługuje się wielkimi czerwonawymi oczami o kącie widzenia 360°. Jej dość uciążliwe brzęczenie potrafi skutecznie zakłócić np. popołudniową drzemkę.

Zwyczaje much niestety niosą wiele zagrożeń. Składają one jaja w zwierzęcych, najchętniej świńskich odchodach, skąd wylęga się nawet do 2000 larw w cyklu życia jednej samicy. Mają one pod dostatkiem płynnego pożywienia i rosną bardzo szybko. Następnie zakopują się w ziemi czy piasku i przepoczwarzają w dorosłe osobniki, zdolne do następnego rozrodu. Jak wiadomo, muchy siadają na wszystkim. Na zewnątrz: na śmietnikach, odchodach i gnijących owocach, a następnie, w naszych domach, na stole, blatach kuchennych, odkrytej żywności, podłodze. Łatwo więc może dojść do różnych zakażeń poprzez przyniesione na wielu częściach ciała muchy drobnoustroje. Zagrożeniem epidemiologicznym są również musze odchody, gdyż w jej jelitach bytują miliony mikroorganizmów chorobotwórczych. Niektóre z gatunków much z upodobaniem składają jaja w pozostawionym na chwilę w kuchni mięsie i absolutnie nie nadaje się już ono do spożycia. Aby uchronić się przed poważnymi zachorowaniami, jak wszelkie zatrucia pokarmowe, gruźlica, salmonelloza czy choroby pasożytnicze, należałoby skutecznie zabezpieczyć nasze domy przed muchami.

Pozbywamy się much

Jest wiele ekologicznych sposobów na pozbycie się much z gospodarstwa domowego. Nie lubią one np. zapachu cytrynowego, lawendy czy mięty. Latem można wykorzystać naturalne rośliny rosnące w naszych ogródkach lub skropić pomieszczenia odpowiednim olejkiem. Kolor niebieski również odstrasza muchy, stąd dawniej bielono domy wapnem z dodatkiem niebieskiej farbki. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest założenie w drzwiach i oknach moskitiery (lub gęstej siatki), która uniemożliwi dostanie się owadów do środka.

Innymi polecanymi sposobami jest zastosowanie butelki ze słodką cieczą. Przez wykonane w niej otwory muchy wpadną do środka i zostaną unieruchomione. Można też zastosować lepy, czyli taśmy posmarowane specjalnym klejem, do którego muchy się przyczepią. Obydwa te sposoby nie są jednak zbyt estetyczne, gdyż musimy przez dłuższy czas (aż do wymiany butelki czy taśmy) patrzeć na padłe owady.

Najważniejsze jest jednak zachowanie podstawowych zasad higieny. Należy zabezpieczać przed muchami żywność, zakrywać kompostowniki i kosze na śmieci, często je opróżniać. Nie można dopuszczać, aby muchy pozostawiały w naszych domach odchody. W okresie letnim często myjemy podłogi i blaty.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy kolonie much są szczególnie uciążliwe i groźne. Trzeba wtedy sięgnąć po środki chemiczne, które usuną nie tylko dorosłe owady, ale również larwy. To działanie najlepiej powierzyć jednak specjalistycznej firmie Isotech.

Na zimę muchy chowają się w okiennych ramach czy listwach podłogowych, w tym okresie niejako problem rozwiązuje się sam. Nie można jednak zapominać o profilaktyce.

Posted in Blog.