Kret europejski (Talpa europea) – zwyczaje oraz niepożądana działalność

Krety to niewielkie ssaki, zamieszkujące tereny uprawne, pola, lasy liściaste, łąki, parki i ogrody. Ich występowanie obejmuje prawie całą Europę z wyjątkiem Islandii, Irlandii oraz Skandynawii. Żyją w podziemnych korytarzach, a ich obecność wyznaczają charakterystyczne kopce usypane z ziemi. Lubią gleby miękkie i żyzne, gdyż zjadają dżdżownice, owady i ich larwy.

Długość tego zwierzęcia dochodzi do 20 cm. Kret posiada walcowaty tułów oraz łopatowate przednie łapy, aby sprawnie poruszać się w wydrążonych przez siebie korytarzach. Ma  czarne aksamitne futerko i długie włosy czuciowe na pyszczku. Ponieważ jego oczy i uszy są prawie niewidoczne, uważamy go za ślepca, jest to jednak mylące, gdyż może on z powodzeniem korzystać z tych zmysłów, jest nawet dość wrażliwy na dźwięki, wykorzystuje także węch. Prawdziwy kret ślepy (T. calca) występuje nad Morzem Śródziemnym i jest nieco mniejszy od kreta europejskiego.

Zwyczaje kreta

Kret drąży podziemne korytarze osiągające niemal 150 m (średnio 12-15 m na dobę). Podczas kopania wyrzuca nadmiar ziemi na zewnątrz, tworząc kopce dochodzące czasem do 90 cm. Zakłada podziemne gniazda na głębokości ok. 50 cm. Jest bardzo zapobiegliwy, gdyż potrafi przygotować sobie komorę spichrzową. Trzyma w niej ok. 100 dżdżownic, którym nadgryza od góry segmenty głowowe. Nie mogą one uciec, gdyż do czasu regeneracji pozostają sparaliżowane. To zapobiegliwe zwierzątko ma także małą studnię, w której gromadzi wodę. Mimo posiadania bogatej spiżarni, krety są raczej samotnikami. Samice i samce spotykają się właściwie jedynie w okresie godowym, potem 2 razy do roku pojawiają się młode.

Są to zwierzęta dość ruchliwe, lubią się wspinać i pływać. Dobę dzielą na parogodzinne okresy aktywności i głębokiego snu. Największa ich działalność widoczna jest wczesnym rankiem.

Niepożądana działalność kreta

Niewątpliwie z wyglądu kret jest bardzo sympatycznym zwierzątkiem. Stał się nawet bohaterem czechosłowackiej bajki. W niektórych przypadkach jest pożyteczny, gdyż pomaga pozbyć się z ogrodu szkodników roślin, takich jak turkuć podjadek czy koziułka warzywna. Niestety jego przysmakiem są dżdżownice, których potrzebujemy w ogrodzie do spulchniania ziemi, a zjada ich bardzo dużo. Do tego działalność kretów staje się bardzo uciążliwa, szczególnie wiosną i wczesną jesienią. Potrafią one „przekopać” nam cały trawnik, zostawiając mnóstwo malowniczych kopców, uszkadzają korzenie roślin, niszczą rabaty kwiatowe i warzywniki.

Ochrona ogrodów przed kretami

Kret jest ssakiem objętym w Polsce częściową ochroną, która dopuszcza pozbywania się tego zwierzęcia jedynie z ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk i np. obiektów sportowych czy hydrotechnicznych, gdy stają się rzeczywiście uciążliwe.

Jest kilka domowych sposobów na wytępienie kretów. Można poczytać o nich na wielu forach internetowych. Należą do nich te bardziej łagodne, jak:

  • sadzenie roślin o intensywnym zapachu, którego nie lubią krety. Są to: czosnek niedźwiedzi, bazylia, wilczomlecz, kwiaty aksamitki, szachownica cesarska czy bazylia,
  • ustawianie metalowych wiatraczków czy plastikowych butelek i puszek aluminiowych na prętach, które obracając się, wydają nieprzyjemne dla kreta dźwięki i drgania,
  • wsadzanie do korytarzy skórek cytryny, karbidu, wlewanie gnojówki,
  • zakładanie specjalnych siatek z ocynkowanego drutu i PCV powstrzymujących krety,
  • instalowanie elektrycznych odstraszaczy.

Wiele głosów jednak wskazuje na to, że zabiegi te nie skutkują. Krety przyzwyczajają się do nieprzyjemnych dźwięków czy zapachów. Dużo też zależy od skali problemu. Jeśli krety bardzo intensywnie niszczą nasz ogród czy też nasypy melioracyjne i boiska, należy sięgnąć po profesjonalne rozwiązania specjalistów. Nasza firma proponuje różne metody zwalczania kretów, np.:

  • pułapki żywołowne, które pozwalają na humanitarne odławianie kretów i wywożenie ich do innego środowiska,
  • lepy rurkowe,
  • wnyki wkładane do korytarzy,
  • gazowanie, tzn. wpuszczanie trującego gazu do podziemnych korytarzy, co uśmierca krety.

Na przeprowadzenie bardziej drastycznych metod należy posiadać odpowiednie zezwolenie oraz uprawnienia do stosowania specjalistycznych gazów. Firma Isotech ma doświadczenie w zakresie zwalczania kretów, więc zachęcamy do skorzystania z naszych usług, gdy inne metody zawiodą.

Posted in Blog.