Zabezpieczanie budynków mieszkalnych i gospodarskich przed gryzoniami w okresie jesienno-zimowym

Gryzonie, takie jak szczury i myszy, chętnie przebywają w środowisku człowieka, gdyż znajdują tu źródło pokarmu. Spotkać je można zarówno w gospodarstwach domowych i rolnych, jak i w zakładach spożywczych, czyli wszędzie tam, gdzie znajduje się chętnie zjadane przez te szkodniki zboże. Ponieważ zwierzęta te najczęściej budują swoje nory na takich terenach jak: pola, wały przeciwpowodziowe, łąki oraz  okolice torów i lasów, najbardziej narażone są te budynki, które znajdują się w pobliżu.

Okres jesienno-zimowy, czyli spadek temperatur oraz zmniejszanie się ilości jedzenia w środowisku naturalnym, powoduje wędrówki gryzoni w poszukiwaniu nowych źródeł pokarmu i miejsc do ukrycia się przed naturalnymi wrogami.  Najczęściej przemieszczają się one po żniwach, gdy zboże zostaje sprzątnięte z pól, gdy pojawią się pierwsze przymrozki oraz w środku zimy, gdy na przełomie stycznia i lutego przychodzi największy mróz. Szczury i myszy wchodzą do budynków przez szczeliny i otwory, zwabione ciepłem i zapachem pokarmu. Kryją się pod deskami i innymi przedmiotami znajdującymi się przy ścianach.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania gryzoni jest potraktowanie ich środkami chemicznymi. Są to preparaty zwane rodentycydami. Są one jednak bardzo toksyczne dla ludzi i innych zwierząt, więc powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą , w odpowiednich dawkach i zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas stosowania rodentycydów należy użyć odzieży ochronnej, specjalnych butów i rękawic, chronić twarz i drogi oddechowe. Nie należy w tym czasie spożywać posiłków ani napojów, a nawet palić. Po zakończeniu pracy z preparatem trzeba dokładnie się umyć, a także wypłukać usta i oczywiście zmienić odzież.

Najlepszym miejscem na rozmieszczenie rodentycydów jest droga gryzoni z kryjówki do źródła pokarmu. Karmniki deratyzacyjne umieszcza się więc przy norach myszy i szczurów, wokół ścian budynków oraz na ścieżkach, po których najczęściej się poruszają się. Aby wykryć, gdzie gryzonie zbudowały swoje nory, należy dość często (1-2 razy w miesiącu) przeprowadzać kontrolę terenu i znajdujących się na nim budynków. Można sprawdzić, czy w danym miejscu gryzoń korzysta ze swojej nory za pomocą kępki trawy, którą wkładamy w otwór wejściowy. Gdy następnego dnia mysz lub szczur wypchnie trawę, tzn., że nora jest używana.  W przypadku znalezienia czynnej nory należy włożyć do niej trutkę (ok. kilkunastu gramów) za pomocą np. łyżki z długą rączką. Trutkę umieszcza się też w rurkach drenarskich. Musi ona znaleźć się jak najgłębiej. Skuteczność preparatu sprawdza się po 7-10 dniach. Należy wtedy przydeptać norę, a następnie sprawdzić, czy nadal znajdują się w niej żywe osobniki. Gdy odkryjemy, że nie wszystkie gryzonie zostały zlikwidowane, wkładamy trutkę ponownie. Powinno się monitorować nory, w których został użyty rodentycyd, przez ok. 3 tygodnie.

Karmnik deratyzacyjny do zwalczania gryzoni musi spełniać odpowiednie warunki. Powinien być zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym  czy działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego najczęściej wykonany jest z metalu lub plastiku. Musi być także zabezpieczony przed dostępem dzieci, zwierząt domowych i ptaków. Karmniki deratyzacyjne umieszcza się  wokół ogrodzenia, jest to tzw. pierścień I lub bariera I. Następnie wokół wszystkich budynków (pierścień II lub bariera II). Są one częścią stałego programu ochrony terenu i zabudowań przed szkodnikami, takimi jak szczury i myszy. Karmniki te są szczególnie pomocne przy zwalczaniu gryzoni, które zamieszkały w miejscach niedostępnych, np. pod stropem.

Karmniki deratyzacyjne należy umieścić przy ścianach budynku na stałe, tj. przytwierdzić je do ściany lub podłoża. W przypadku podłoża nieutwardzonego, wykorzystuje się np. płytę chodnikową, do której przyczepia się karmnik, a następnie wkopuje się ją, aby była równa z podłożem. Karmniki  powinny być przytwierdzone na stałe i dobrze oznaczone, aby osoby postronne nie miały możliwości wydobycia szkodliwego preparatu. Rozstawione karmniki należy monitorować, aby nie zostały one zaśmiecone, naruszone czy zalane wodą.

W czasie trwania deratyzacji będą pojawiać się martwe gryzonie, które należy bezwzględnie zutylizować. Trzeba również sprawdzać inne miejsca i pozbywać się martwych osobników. Puste opakowania po rodentycydzie i pojemniki , na których był umieszczany, można potraktować jako odpady komunalne. Wcześniej należy jednak dokładnie usunąć resztki niezjedzonej trutki, a następnie dokładnie umyć ręce i te części ciała, które mogły mieć styczność z preparatem.

Posted in Blog.